Karel Hanika (*1996)

Karel Hanika jel jel první závod na minibiku v šesti letech. Jen co získal víc jistoty, bylo jasné, že se za závodní řídítka dostal pořádný „střelec“. Bohaté zkušenosti otce a rodinné zázemí přející těmto aktivitám, posunulo Káju mezi elitu minibikerů.

V roce 2008 přidal k minibikům i větší motorku – GP 50. Na ní se stal mistrem republiky a v německém šampionátu obsadil 9. místo, když pro termínové kolize odjel jen polovinu závodů. Pro následující sezónu získal okruhovou licenci a na zapůjčené 125 GP měl možnost třikrát ochutnat velké tratě.

Zásadní byl pro Káju rok 2010, kdy byl osloven AMK Automotodrom Brno s nabídkou startu v jejich novém juniorském týmu. Dvě nové motorky Honda 125GP a profesionální zázemí, to byl pro začínajícího jezdce skvělý start. A byl to start raketový. Od prvního závodu Kája dokazoval, že měl tým při výběru jezdce šťastnou ruku. Bez respektu ke zkušenějším kolegům a s nulovou znalostí nových okruhů se pustil do boje o místa nejvyšší. Na konci sezóny se týmu odměnil čtyřmi tituly:

Mistr ČR – 125ccm GP, mistr ČR juniorů – 125ccm GP, mezinárodní mistr šampionátu Alpe Adria – 125ccm GP a mistr Rakouska 125ccm GP.

Kája prokázal schopnost rychlé aklimatizace na nové prostředí, nároky i techniku. Po vítězných závodech přidal i potřebnou dávku sebevědomí, se kterým vstoupil do své druhé sezóny „velkých“ motorek, tentokrát v týmu FGR. Podařilo se mu obhájit titul mistra ČR, mistra ČR juniorů a mistra Rakouska. Pro tým FGR byla tato sezóna nejlepší v celé jeho devítileté historii. Nicméně na Káju ještě čekaly výběrové testy pro Red Bull Moto GP Rookies Cup 2012. Ze sta jezdců z pětadvaceti zemí celého světa jich bylo vybráno pouhých jedenáct a mezi nimi i náš jezdec!
V tomto juniorském mistrovství světa Kája doslova zazářil. Kromě bodovaných umístění v první desítce získal čtyři třetí místa a tři vítězství. Tyto výsledky mu zajistily celkové třetí místo a prvenství mezi nováčky.

Do sezóny 2013 vstoupil v Red Bull Moto GP Rookies Cupu jako favorit a tomuto závazku více než dostál. Stal se celkovým vítězem s největším bodovým rozdílem v historii, s největším počtem pole position a s největším počtem vítězství. Tyto výsledky mu zajistily místo v mistrovství světa Moto3 v týmu Red Bull KTM Ajo.

Kájův potenciál je velkým příslibem do budoucna jak pro světový motocyklový sport, tak i pro partnery, kteří se rozhodnou jej na jeho cestě podporovat.

hanika

[zpět na úvodní stránku]